امروز شنبه 13 خرداد 1402 amindvm.cloob24.com
0

چسبندگی مقعد در جوجه خروسها

 

این عارضه در هر دو جنس دیده می شود ولی درصد آن درجوجه خروسها به مراتب از  جوجه مرغها بیشتر است.

شاید دلیل اصلی آن روش تعیین جنسیت در جوجه کشی باشد. عموما در نژادهای مختلف جوجه مرغ از طریق رشد پر faether *  و جوجه خروسها از طریق مقعد  open * تعیین جنسیت می شوند. در جوجه خروسها که اندکی هم با فشار همراه است مقعد باز شده و برآمدگی گوشتی مورد بازرسی قرار می گیرد در این حالت مقعد ممکن است در معرض آلودگی های جوجه کشی قرار بگیرد که نتیجه آن گاها عفونت مقعد می باشد.

یکی دیگر از دلایل چسبندگی مقعد مربوط به  شرایط گوارشی جوجه می باشد اگر جوجه تحت  شرایط دمایی بالا نگهداری یا حمل شود دهیتراته خواهد شد و به علت آبگیری شدید، مدفوع قوام بالای خواهد داشت و دفع آن مشکل خواهد شد وبه هنگام خروج از مقعد حالتی شبیه به پرولاپس ایجاد می کند در این حالت مورد هجوم نوک زدن سایر جوجه ها در کارتن و یا سالن واقع خواهد شد و مدفوع در مقعد زخمی خواهد ماند.

همچنین وقتی جوجه در شرایط سرما باشد ویا دان آغازین آلوده به قارچ باشد  ممکن است مدفوع جوجه حالت آبکی به خود بگیرد و از آنجایی که در  چند روز اول ورود جوجه به سالن، دمایی سالن بالا ودر حدود 34_31  درجه است موجب خشک شدن مدفوع در خروجی مقعد می شود و حالت چسبندگی به خود می گیرد. قابل ذکر است که کمبود رطوبت و خشکی سالن این عارضه را تشدید می کند.

پیشگیری:

_ استفاده از بلغور ذرت:به ازای هر هزار جوجه پنج کیلو بلغور ذرت همراه با دان از روز اول تا سوم در اختیار جوجه ها قرار گیرد

_ استفاده از محلول سیصد گرم شکر در صد لیتر آب همراه با مولتی ویتامین و انتی بیوتیک به مدت چهار روز

درمان:

اگر تعداد جوجه های در گیر زیاد باشد ابتدا بهتر است آنها را جمع آوری کرده و در یک پن قرار دهیم سپس در داخل آبخوری این جوجه ها یک قاشق روغن ذرت (مازولا)  به مدت دو تا سه روز میریزیم جوجه ها در این سن قادر به هضم و جذب روغن یا اسید چرب نیستند بنابرین مدفوع چرب و لغزنده شده و دفع آن آسانتر می شود.

گاه مجبور به جدا کردن مدفوع از مقعد جوجه هستیم پس از انجام این کار می توان جهت ضدعفونی مقعد و چرب کردن آن از پماد تتراسایکلین 3% انسانی استفاده کرد.

در تجربه ای دیگرجهت رفع چسبندگی مقعد،  جوجه های در گیر را در یک  بیمارستان  جمع آوری کردند  وسپس روغن و دان را با نسبت یک کیلو دان  50 گرم روغن مخلوط کردند.بعد از سه روز همگی جوجه ها بهبود یافتند.

 منبع: اینترنت

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه